ЗМІНА ЧЕРГОВОСТІ ДОПИТУ СВІДКІВ
    Суть. Перевагу у допиті свідка має той, хто допитує перший.
    Застосування. Відповідно до ст. 182 ЦПК України, допит свідка починається з пропозиції головуючого розповісти все, що йому особисто відомо по даній справі, після чого першим йому ставить запитання особа, за заявою якої викликано свідка, а потім інші особи, які беруть участь у справі.
Свідкові, викликаному за ініціативою суду, першим ставить запитання позивач. Це імперативна норма, тобто, її виконання обов'язкове для суду.
    Першим ставить питання не той, кому вигідні пояснення свідка, а той, хто його викликав. Виклик свідка здійснюється за заявою (клопотанням) зацікавленої особи. Зі змісту ст. 43 ЦПК України випливає, що таке клопотання має бути заявлено письмово.
    На практиці часто буває, що зацікавлена у показаннях свідка сторона приводить його безпосередньо в судове засідання, без попередніх клопотань чи повідомлень. Таким чином досягається ефект раптовості доказів. Про черговість допиту годі думати. Спрацьовує поширений стереотип: першим свідка допитує сторона, яка його привела.
    Якщо відповідач знає, хто буде свідком зі сторони позивача, він може перший викликати їх до суду, подавши суду відповідне клопотання. При визначенні порядку допи гу свідка - це буде вирішальним.
    Буває, що відповідач не має достатньої інформації про свідків, не знає, наприклад, їх місце проживання, або по батькові. Тоді у заяві потрібно зазначити, що відомості про свідка, яких не вистачає, може надати позивач.
ЦПК не передбачає порядку допиту свідка, викликаного з ініціативи обидвох сторін. Вважаю, що пріоритет матиме той, хто швидше заявив клопотання про його виклик. Зміна послідовності допиту свідка дозволяє поламати тактику протилежної сторони. Це дезорієнтує свідка. Як правило, він має чітку настанову - розповісти, що знає, відповісти на лагідні запитання «своєї» сторони, а під час допиту іншої сторони - піти у глухий захист. Якщо першим допитує «ворожа» сторона, лагідних запитань не буде.
 
Уникальное предложение