ДОСТАТНІСТЬ ДОКАЗІВ.
    Суть. Не доказуй доказаного.
    Застосування. Не один раз доводилося чути: чим більше доказів, тим краще. Поширена думка, але невірна. Велика кількість доказів не на користь сторони. їх має бути достатньо для переконання судді і прийняття бажаного рішення. Зайві докази небезпечні тим, що вони розширюють тактичний простір протилежної сторони. Чим більше доказів, тим більша ймовірність, що противник знайде серед них слабкі, нейтралізує і використає для підсилення своєї позиції.
    Збільшується також ризик виникнення протиріч між різними доказами.
    Приклад. Ващук позичив у людей для розвитку власного бізнесу 20 000 доларів США, але повернути борг вчасно не зміг. Намагаючись знайти поважну причину для пояснень кредиторам, він попросив свого друга Васьківа написати розписку, що буцімто він перепозичив гроші у Ващука. Васьків допоміг. Для більшої вірогідності у розписці зазначили, що сума передавалася у присутності свідків Беня і Гуцало, які є працівниками Ващука.
    Згодом особисті стосунки між Ващуком і Васьківим змінилися. Через 2 роки 6 місяців Ващук звернувся до суду з позовом про стягнення з Васьківа суми боргу з урахуванням інфляції та 3% річних. До позовної заяви додано розписку.
    У судовому засіданні позивач пояснив, що він позичив відповідачеві 20 000 доларів США в присутності свідків Беня та Гуцала. Відповідач позов заперечив за безгрошевістю і пояснив за яких обставин видавалася розписка.
    На наступне судове засідання Ващук привів свідків Беня та Гуцала. Під час їх допиту встановлено істотні розбіжності у показаннях. Один із них прямо заявив, що він не бачив як передавалися гроші. Це дало підстави вважати, що позивач дає неправдиві пояснення. Він обманув суд щодо факту присутності свідків, тому й інші факти, повідомлені ним, суд оцінив як неправдиві. Суд взяв до уваги показання свідків і в позові відмовив.
    У цій історії свідки для позивача були зайві. Факт передачі грошей він доказав розпискою. На терезах правосуддя було б три засоби доказування: на користь позивача - розписка та його пояснення, на користь відповідача - лише його пояснення. Треба гадати, що за таких обставин суд задовольнив би позов
 
Уникальное предложение