Залучення співвідповідачів
    Суть. Участь у процесі декількох відповідачів, замість одного, створює позивачу додаткові переваги.
    Застосування. Відповідно до ст. 104 ЦПК України, позов може бути пред'явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожний з позивачів або відповідачів щодо другої сторони виступає в процесі самостійно.
    Співучасть буває обов'язкова і факультативна. Обов'язкова співучасть існує при спільності (неподільності) матеріальних прав і обов'язків кількох осіб, зокрема, у таких справах:
    1) про відшкодування шкоди, заподіяної діями декількох осіб (співвідповідачі - усі ці особи);
    2) про виключення майна з опису (співвідповідачі - боржник і стягувач);
    3) про захист честі та гідності та спростування відомостей, поширених засобом масової інформації (співвідповідачі - редакція та автор);
    4) про поновлення на роботі (співвідповідачі - підприємство та посадова особа, за розпорядженням якої проведено незаконне звільнення).
    Факультативна співучасть настає з обставин процесуального характеру: через доцільність одночасного розгляду кількох справ, з метою економії коштів і часу на їх провадження.
    Відповідачу вигідно мати декілька відповідачів. По-перше, кожен із них зацікавлений у тому, щоб не відповідати за позовом. Тому хоч вони й на одній стороні, їх інтереси цілком різні, тому є грунт для зіштовхування співвідповідачів.
    По-друге, бажаючи захистити свої інтереси, співвідповідачі будуть надавати суду докази, які позивач може використати для обґрунтування власної позиції.
    По-третє, рішення суду, за яким на співвідповідачів покладається солідарний обов 'язок, може бути виконане за рахунок будь-кого із них. Стягувач матиме більше шансів на реальне виконання рішення.
    Співвідповідача найкраще притягати з самого початку, але це можна зробити і в процесі розгляду справи шляхом подання суду відповідної заяви.
    Притягнення другого співвідповідача може використовуватися також як альтернатива заміні неналежного відповідача. Нагадаємо, що таким визнається особа, яке не повинна відповідати за позовом, оскільки вона не є учасником спірного пра- вовідношення. У такий спосіб позивач «зберігає» первісного відповідача, але й притягує другого, належного. Щодо первинного відповідача суд у позові відмовить, але він змушений буде брати участь у справі.