ПРОВЕДЕННЯ КОМІСІЙНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ І ДОПИТ УСІХ ЕКСПЕРТІВ У СУДІ
     Суть. Комісійна експертиза проводиться декількома експертами, спеціалістами з однієї галузі знань. їх думки можуть бути різними.     Застосування. Ми часто спостерігаємо, що думки різних людей з одного й того самого питання розходяться. Експерти - теж люди. Вони теж думають по-різному.
    Розходження в думках експертів може бути очевидним. Тоді експерт, незгодний із іншими, складає окремий висновок (ст. 60 ЦПК). Таке трапляється нечасто. У більшості випадків, експерти доходять до спільної думки. Розходження, якщо вони й мали місце, до висновку не потрапляють. Але їх можна виявити під час допиту кожного з експертів у суді. Крім того, можуть спрацювати «людські фактори»: особисті стосунки між експертами, професійний гонор, зайва емоційність.
    Цей тактичний прийом потрібно застосовувати годі, коли результати експертизи можуть мати негативне значення. Під час призначення експертизи потрібно наполягати, щоб вона була комісійною. Комісійна експертиза пов'язана із більшими витратами на її проведення: робота декількох спеціалістів коштує дорожче ніж робота одного. Саме через це суди її рідко призначають. Тому в клопотанні про призначення експертизи потрібно наголосити не лише на особливій важливості висновку експерта, але й про те, що ви згодні на сплату її збільшеної вартості.
    Цей прийом найбільш ефективно використовується в комплексі з питаннями, які не мають однозначних відповідей.
 
Уникальное предложение