РОЗГЛЯД СПРАВИ В ПРИСУТНОСТІ ГЛЯДАЧІВ
    Суть. Присутність глядачів сприяє законному і об'єктивному розгляду справи.
    Застосування. Одним із принципів цивільного процесу є гласність. Відповідно до ст. 10 ЦГЖ України, розгляд справ у всіх судах відкритий, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної таємниці.
    Закритий судовий розгляд, крім того, допускається за мотивованою ухвалою суду з метою запобігання розголошенню відомостей про інтимні сторони життя осіб, які беруть участь у справі, а також забезпечення таємниці усиновлення.
    До залу судового засідання не допускаються громадяни, молодші шістнадцяти років, якщо вони не є особами, які беруть участь у справі, або свідками. Отже, будь-яка особа, що досягла 16 років, може бути присутня в залі судового засідання. Це Імперативна норма.
    Поширена практика розгляду справ у кабінетах суддів, а не в спеціально обладнаних залах. Але таке стає неможливим, якщо в судове засідання з'явилися глядачі. їх присутність також сприяє усуненню з процесу проявів неетичної поведінки, дисциплінує як суд, так і учасників процесу, психологічно впливає на сторони.
    Якщо суддя не допускає присутніх, то така його дія умисно порушує один із конституційних принципів цивільного процесу.